VAGINISMUS(VAJİNİSMUS)NEDİR

      Vajinismus Nedir ?

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadında vajeni çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılması sonucunda  ilişkiye izin vermemesi veya ilişkinin çok zor olmasıdır. Kadın korku, kaygı ve endişelerinden dolayı vajinal kaslarının istemsiz  kasılmasının önüne geçemez ve cinsel ilişkiye izin vermez.
     Günümüzde vajinismusun % 100 tedavisi mümkündür. 

         Vajinismusda yaşanan kasılmalar refleks olarak gelişir ve istem dışıdır, asla kadının kontrolünde değildir. Kadının eşini cinsel olarak ietemesi ve vaginal giriş yapmadan orgazm olması mümkün. Fakat kadın eşini çok sevdiğini söylese ve onunla cinsel birlikteliği istese de bilinç  altında ki korkuları ve yanlış bilgilerle edindiği tabuları nedeniyle son nokta olan vajinal girişi bir türlü  başaramaz.
          Cinsel birleşme sırasında yaşanan bu kasılmalar aslında kadının bilinç dışı olarak kendisini korumaya yönelik bir savunmasıdır.Bu kasılmalar kadının isteyek ve bilinçli olarak yaptığı kasılmalar değil.  Sadece vajinal bölge kaslarında değil, tüm pelvik ve vücut kaslarında da bilinç dışı bu kasılmalar olur ve kadın eşini bilinç dışı bacaklarını kapatarak eşini iterek    cinsel ilişkiye izin vermez.
      Bazı hastalar, jinekolojik muayene sırasında bacaklarını kapatıp vajinal bölgenin görüntülenmesine,dokunulmasına,elle veya herhangi bir cisimle  vajinal bölgesine dokunulmasına  bile izin vermeyebilir. Bazı hastalar ise kendi parmağı ile vajina girişine temas edemez.
         Kadının kendini kasması aslında bilinçaltında kötü bir şeye karşı kendini savunmasıdır. Vajinismuslu kadınların cinselliğe yönelik yoğun kaygı ve endişeleri vardır. Çocukluktan itibaren kadına cinselliğin kötü ve ona zarar verebilecek bir şey olarak öğretilmesi; ilişki sırasında tepkisel olarak istemsiz şekilde vajinal kasları ve bazen de tüm vücut kaslarının kasılmasına neden olmaktadır. Bu kasılmalar sonucu cinsel ilişki son derece ağrılı ve  imkansız   hale gelmektedir.
          Geçmişte yaşanan kötü cinsel tecrübeler (taciz, tecavüz , ilk cinsel birlikteliğin çok ağrılı , kanlı olması ve penis ile karnını yırtılması gibi cinsellikle ilgili kulaktan duyma yanlış ve eksik bilgilendirmeler)  vajinismusa zemin hazırlamaktadır.
        Katı toplumsal kuralların egemen olduğu ve cinselliğin ayıp, günah ve yasak düşüncesinin yerleştiği toplumlarda vajinismus ve diğer cinsel problemlerle çok sık karşılaşmaktayız. Benzer nedenlerden dolayı, bizim toplumsal yapımızda da kızlık zarının korunulması gereken çok önemli bir yapı olarak öğretilmesi ile  vajinismusun  bilinç altı alt yapısını oluşturmaktadır.
         Kadının cinsellikle ilgili kötü bir tecrübe veya inanışı olmasa da bazen kötü bir jinekolojik muayene, doğum veya kürtaj hikayesi de kadınlarda sonradan   vajinusmus    gelişmesinin en sık nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

         İlk cinsel birliktelikle ilgili yanlış veya eksik bilgilendirmeler, penisin vücuda zarar vereceği ile ilgili inanışlar, kızlık zarının bozulması sırasında aşırı kanama ve ağrı olacağı korkusu veya gebe kalma endişesi  vajinismusa  yol   açmaktadır. Vajinismuslu kadının bilinçaltında cinselliğe yönelik yoğun endişe ve korkuları vardır.

           Vajinismus kadının bu korkulara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Kadın pelvik, perineal veya tüm vücut kaslarını kasarak kendisini bu duruma karşı koruma altına alır.
        Vajinismus kadın genital organ yapısal bozukluğu ile ilgili değildir. Vajinismuslu hastalar çoğu zaman vajinasının ileri derece dar ve küçük olduğu için ilişkiye giremediklerini düşünürler. Oysa bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü vajina son derece esnek yapıda bir organdır. Doğum sırasında bebeğin başını çıkaracak genişliğe kadar ulaşabilir. Cinsel birliktelik sırasında da son derece gevşek bir kıvama gelebilir.                                           

         Vajinismus hastalarının bilinç altında cinselliğe yönelik gereksiz korku ve endişeleri vardır. Öncelikle bu korku ve endişeyi yenebilmeleri için rahat ve huzurlu bir ortam oluşturulmalıdır.
         Kadın genital sistemi ve cinsellikle ilgili genel bilgiler hasta ile paylaşılır. Hastanın cinselliğe bakışının yeniden yapılandırılması hedeflenir. Cinsellikle ilgili kulaktan duyma yanlış bilgiler, cinsel tabu ve korkular yerine doğru bilgiler kanıtlarıyla birlikte  hastayla paylaşılır. Kadına cinsel organın anatomik ve işlevsel bilgileri anlatılır. Cinselliğin sağlığımız ve toplumsal açıdan önemleri vurgulanır.
Hipnoz yardımıyla rahatlatılan hastalarda amaç cinsel terrapi ile istemsiz olarak kasılan kaslarının, kadının isteği dahillinde kasılıp gevşemesi üzerine çalışmalar yapılır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi uygulanır. Terapi sırasında kayganlaştırıcı jellerden faydalanılır.

       Vajinismusun derecesine göre birkaç seanstan 10 seansa kadar uzayabilir ama kliniğimizde ortalama 3 - 4 seansta % 100 başarıya ulaşmaktayız(hastanın tedaviye olan uyumu ve isteği çok önemli).

Hipnoz asla tekbaşına vajinimus tedavisinde uygulanamaz. Hipnoz ile hastaya uygulanan tedavinin etkinliği artırılır ve tedavinin kolay uygulanabilmesi sağlanır. Kliniğimizde hipnoterapi cinsel terapiye destek amaçlı uygulanmamaktadır.

         Vajinismus tedavilerinde eşlerin katılması zorunlu değildir. Ancak tedavi sırasında eşlerin pozitif desteği ve ilgisi terapistin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Temel anlamda vajinismus çiftlere yönelik tedavi planlansa da, partnerleri olmayan bekar bayanlara da vajinismus tedavisi uygulanabilr.

Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör hastanın kendisine ve doktoruna olan güveni ve sonuna kadar tedavinin başarısına olan inançlarıdır.

    Vajinismusu olan  her hastanın tedavisine  başlamadan önce hastaya genital organ   anatomisi ve fonksiyonları hakkında detaylı bilgiverilmelive  yapılacak çok   çok  nazik jinekolojik muayene  ile  hastaya güven verilmeli. Dikkatli   jinekolojik muayene  ile  %5 - 10 oranında da olsa genital organlardaki anatomik bozukluklar ortaya konur. Böylece hastalarımızın bu düşüncelerinin yanlış olduğu ve kolayca ilişki yaşayabileceği düşüncesini onlara kazandırmış oluruz. Eğer varsa da %5- 10 oranında kızlık zarı veya vajina ile ilgili yapısal bir sorun öncelikle onun tedavisi planlanır ve böylece cinsel ilişkiye engel bir durum ortadan kaldırılmış olur.

Vajinismus problemi yaşayan herhangi bir bayanın jinekolojik muayene olması çok da kolay olmayacaktır. Hatta jinekolojik masaya çıkmak bile istemeyebilir. Bu yüzden değerlendirmeyi yapacak olan jinekologun hastasına yaklaşımı son derece anlayışlı ve duyarlı olmalıdır. Muayene sırasında hastanın tepkileri ve vücut dili de gözlenmelidir. Kızlık zarı yapısı ve vajinal açıklığın cinsel ilişki için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Pelvik ve vajinal kaslardaki kasılmalar üzerinden de vajinismus derecesi belirlenmelidir.

      Kliniğimize vajinismus şikayeti ile başvuran hastalarımızda detaylı olarak aldığımız cinsel öykü ve aile yapılarının değerlendirilmesinden sonra yaptığımız jinekolojik muayene ile vajinismus derecesini belirleriz. Burada amacımız hastamıza neden kendisinde vajinismus geliştiğini ortaya koymak ve kaçıncı derece olduğunu onunla paylaşmaktır. Böylece bundan sonra kişiye özel oluşturacak tedavi yol haritasını hastamıza kolayca anlatabiliriz ve tedaviye konsantre ederiz.
         Eğer vajinismus olduğunuzu düşünüyor ve artık bu sorununuza bir son vermek istiyorsanız öncelikli olarak doğru tedavi merkezlerinde bilimsel çözüm yollarına başvurduğunuzdan emin olmanız lazım.

Çoğu zaman vajinismusu görmezden gelip zaman içinde bu problemin kendiliğinden geçeceğini düşünen çiftler yanılıyorlar  ve bu sorunun çözümünde maalesef sorunu çözüme ulaştıramıyorlar ve hayal kırıklıklarına uğruyorlar.Sorunları  daha da derinleşiyor.  Başlangıçta vajinismusun ne olduğunu bile bilmeyen çiftler üzerlerinde nazar olduğunu düşünerek büyücü ve cinci hocalara başvurmaktadırlar. Problemi aşamadıkları zaman genital organ yapısında bir sıkıntı olabileceği düşüncesiyle doktorlara başvurabilmektedirler. Çoğu zaman kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici özelliği olan krem önerileri hastalarımızda rahatlama sağlamadığı gibi tedaviye olan inançlarının daha da azalmasına neden olmaktadır. Bazı hastalarımızda ofis ortamında uyutularak veya belden alt bölgesinin uyuşturularak cinsel birliktelik denemeleri yaptıklarını öğreniyoruz. Yine   gerekliliği  olmadan kızlık zarı çıkartılması yada kesilmesi  vajinismus tedavisinde umutsuzluklara neden olmaktadır.Fakat bazı zarlar yapısal orak kalın olabilir.

Vajinismus bir erteleme ve  kaçınma tablosudur. Zamanla kendiliğinden bu sorunu aşacaklarını düşünürler ancak her denemeden sonra gelişen hayal kırıklığı, sonraki cinsel birlikteliği daha da zorlaştırır.
Cinselliği tamamen göz ardı eden vajinismuslu çiftlerin evlilik hayatlarının yanı sıra sosyal ve iş ortamlarında da problemler kendini göstermeye başlar ve çoğu zaman tedavi olmaya ilişkilerinin yıprandığı en son aşamada karar verirler.
Evliliklerinin başında birbirlerini çok seven çiftler, sorunu görmezden geldikçe birlikteliklerinde de geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmaya başlarlar.
Vajinismus problemi için kliniğimize başvuran çiftlerin ağrısız, ilaçsız ve tamamen bilimsel yöntemlerle ortalama 3 veya 4 gün içinde KESİN olarak tedavileri mümkün. • Kliniğimizde vajinismus tedavisinde %100 BAŞARIYI yakalayan çiftlerin ortak özelliklerini sizlerle paylaşalım:
• Moral bozuklukları ve hayal kırıklıklarına kapılmadan sabırla tedaviyi uygulamaları.   Accele etmeden kalıcı olarak sorunlarının çözüleceğini bilmeleri. Erkeğinde eşinin yanında olduğu mesajını vererek, çalışmalar sırasında eşini cesaretlendirmeliri.
• Daha önce farklı merkezlerde başarısız olan uygulamaları tamamen unutup, uygulanan tedaviye tam olarak KONSANTRE olmaları.

• Doktorlarının ev ortamında yapılmasını istediği EV ÖDEVLERİNİ mazeret bulmadan düzenli ve DİSİPLİNLİ bir şekilde uygulamaları.

Unutmayın! tedaviye karar vermek ve ilk adımı atabilmek sonraki hayatınızdaki mutluluğunuz için çok önemli!... Kliniğimizde uygulanan tedavi yöntemleri ile vajinismusa çok kısa sürede KALICI ve KESİN çözüm mümkün. Vajinusmus tedavinizi daha fazla  ertelemeyin.Çünkü siz tedavinizi erteledikçe vajinismus dereceniz artıyor ve tedavi seanslarınız uzuyor.

Sorun vaginada değildir,sorun bilinç altına atılmış korku,kaygı ve cinsellikle ilgili yanlış bilgilerdedir.

       KEGEL EGZERSİZİ: İdrarı tutup bırakma egzersizi de denebilir. İdrarı yaparken tamamen durdurma hareketini yaptığımızda vajinayı çevreleyen kasları kasarız. Çünkü bu kaslar idrar ve dışkıyı kontrol etmeyi ve vajinayı daraltmayı aynı anda yaparlar. Aynı şekilde idrar ve dışkı yaparken bu kasları gevşetiriz, aynı anda vajina girişi de gevşer. Bu kasları anladığınıza göre idrar yapmadan 5 saniye kadar kasılı tutup, 10 saniye içerisinde gevşetin. Bu egzersizleri yaparak hem vajina etrafındaki kasları hissetmiş olursunuz, hem de kasılma yerine gevşemeye şartlanmış olursunuz. Yani kastığın gibi gevşetebilirsin. Bu kaslar normal şartlarda refleks olarak kasılan kaslar değildir, kontrolü her zaman için sizdedir. Sıradan zamanlarda kontrol edebiliyorsanız, cinsel ilişki sırasında da yapabilirim fikrini bilinç altınıza tekli ediyoruz. Bu hareketleri  idrar yaparken ve idrara sıkışık iken yapmayın.

 AYNA EGZERSİZİ: Bir ayna yardımıyla cinsel organların (dış dudak, iç dudak, klitoris, kızlık zarı, vajina girişi) incelenmesi, doğru bilgilenerek kaygılarınız azaltılacaktır.

 Vajinismus Hakkındaki 10 Yanlış İnanış

Aşağıda vajinismus hakkındaki 10 yaygın yanlış inanış listesi yer alıyor:

1. Vajinismusu olan kadınlar frijittir. Frijit sözcüğü, cinsel bakımdan isteksiz anlamına gelen bir sözcüktür. Vajinismusu olan kadınların çoğu cinsel bakımdan isteklidir ve cinsel birleşmede bulunmayı çok ister. Cinsel birleşme denemeleri her zaman acıtıp, rahatsızlık vereceğini döşünmeleri yakınlaşmayı istememeleri normaldir

2. Vajinismus  kendi  kendine ortadan  kalkan bir durumdur. Vajinismus kendi kendine düzelmez. Tedaviye ne kadar erken bir zamanda başlanırsa acısız cinsel birleşmeye de o kadar çabuk erişilir. Önemli olan tedaviye karar vermektir. Ertelemek sadece problemlerinizi erteler ve tedavinizi zorlaştırır.

3. Eğer cinsel birleşmeyi daha çok denersek bir gün yapabileceğiz. Acı varken cinsel birleşmeye çalışmaya devam etmek vajinismusu düzeltmez, daha kötü bir hale getirir. Zorlamanın bir faydası olmaz. Eğer ilişki denemelerinde acı oluyorsa cinsel birleşmede bulunmayı bırakın ve tedaviye başlayın.

4. Özel ilaçlar almak, şarap içmek, porno videoları seyretmek gibi şeyler vajinismusu tedavi etmeye yardımcı olur. Bunlar kendi başlarına tedavi eden şeyler değildir. Yetişkinler için hazırlanmış videolar ve pornografi seyretmek de vajinismusa yardımcı olmaz.

5. Seksin can acıtıcı olması lazımdır. . İlk kez gerçekleşen cinsel birleşmede biraz rahatsızlık olabilir ama devam eden cinsel acı normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir.

6. Eşimin penisi benim için "fazla büyük."  Vajinismusun  penis büyüklüğüyle bir alakası yoktur. Vajinismusta vajinal kaslar istemsiz (sizin kontrolünüz dışında)kasılır ve penisin girmesine izin vermez. Yetişkin kadının bedeni ne büyüklükte olursa olsun, vajina tamamen bir penisin girebileceği şekilde yaratılmıştır. Hatta bir çocuğun çıkabileceği kadar genişleyebilen nadir organlardan biridir.

7. Vajinismusun tedavisi yoktur. Bu söz tamamen yanlıştır. Vajinismus tamamen tedavi edilebilir bir durumdur.

8. Vajinismusun üstesinden gelmek için çok para ve çok zaman harcamak gerekir. Günümüzde gelişen bilimsel tedavi yöntemleri sayesinde, bu süre kısalmış ve tedavi masrafları da buna paralel olarak azalmıştır.

9.Vajinismusu olan bütün kadınlar daha önce cinsel bakımdan suiistimal edilmiş kadınlardır. Vajinismusun birçok psikolojik ve fiziksel nedeni vardır ve cinsel suiistimal de bu nedenlerden bir tanesidir. Vajinismus olan kadınların geçmişlerinde çoğu kez suiistimal yoktur.

10. Ameliyat sorunumu giderecektir. Vajinismusu iyileştirecek bir ameliyat yoktur. Çok ender durumlarda bir kadının kızlık zarı özellikle çok kalın ya da başka bir şekil bozukluğu varsa, bu istisnai durumlar için küçük bir ameliyat gerekebilir 

VÜCUT KİTLE İNDEXİ HESAPLAMA
Kilo (kg) :

Boy (cm) :


Vücut Kitle Endeksiniz:

Sonuca Göre:

van tüp bebek uzmanı
VAN ÖZEL MUAYENEHANE   VE TÜP BEBEK

Opr.Dr.MUHAMMED FERHAT KESMEZ
KADIN DOĞUM VE TÜP BEBEK UZMANI
Hızlı İletişim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84826.8757
Euro7.76347.7945